book
book

Koń w kulturze polskiego średniowiecza : wierzchowce na ścieżkach wyobraźni

Autor: Gapski, Marcin Henryk.




Polacy mają przeświadczenie o swojej szczególnej więzi z końmi, które weszły na stałe do narodowej mitologii, znakomicie współgrając z innymi tworzącymi ją opowieściami. Cóż zrobiłby bowiem polski rycerz, husarz, kawalerzysta bez swojego wiernego wierzchowca? Wiek XIX, który miał ogromny wpływ na kszałowanie się nowoczesnego narodu polskiego, nasycił wyobraźnię Polaków wizerunkami koni z

obrazów Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków czy Piotra Michałowskiego. Wiele dla wykreowania tego mitu uczyniły ówczesne powieści, z nowelistyką Henryka Sienkiewicza na czele. Mityczny koń to przede wszystkim towarzysz doli i niedoli polskiego żołnierza - to wyobrażenie jest nadal żywe w zbiorowej wyobraźni. Jednak, co zastanawiające, nie podejmowano dotychczas prób sprawdzenia, co kryje się za tym mitem, opowieściami, wizjami artystów, zbitkami obrazów, liryki, prozy i filmu. Mity wojny sprawiedliwej, którą prowadzić miał nasz kraj, i Polski jako przedmurza chrześcijaństwa, współbrzmią z opinią XIX-wiecznego historyka koni: "Polska konno wszystkie przysługi zachodniemu wyświadczyła światu".
Głównym celem tej książki jest ukazanie relacji, jakie na przestrzeni wieków wytworzyły się pomiędzy człowiekiem i koniem, i które - bezpośrednio lub pośrednio - znalazły swój wyraz w kulturze polskiego średniowiecza. Ważne miejsce w pracy zajmują dociekania, w jakich przejawach kultury koń zajmował w średniowieczu szczególnie istotną pozycję, oraz badanie współistnienia i wzajemnego oddziaływania wątków kulturowych dotyczących koni z różnych tradycji: pogańskiej, chrześcijańskiej, bliskowschodniej oraz grecko-rzymskiej.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Marcin Henryk Gapski.
Hasła:Koń - hodowla - Polska - 10-15 w.
Polska - kultura - 10-15 w.
Adres wydawniczy:Poznań : Wydawnictwo Nauka i Innowacje, 2014.
Opis fizyczny:184, [2] s., 12 s. tabl. kolor. : il. ; 23 cm.
Uwagi:Bibliogr. s. 176-[185]. Streszcz. ang.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. Nr 52
ul. Kolegiacka 3, tel. 4235755

Sygnatura: 94(438)::008
Numer inw.: 88761
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.