book
book

Sen o wolności, głód nadziei : wokół protestu głodowego w Krakowie-Bieżanowie




Od 19 lutego do 31 sierpnia 1985 r. przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krakowie-Bieżanowie prowadzona była głodówka rotacyjna. Stanowiła ona formę protestu zorganizowanego w obliczu nasilających się represji przeciwko działaczom podziemnej "Solidarności", a także wobec szkalowania kapłanów, którzy związani byli z opozycją. W wydanym na początku głodówki oświadczeniu

żądano od władz PRL poszanowania wolności słowa, zaprzestania ataków na Kościół katolicki w Polsce i prześladowania jego kapłanów, uwolnienia więźniów politycznych, zaniechania aresztowań i skazywania za poglądy polityczne, bicia zatrzymanych, szykanowania ich psychicznie, wyrzucania z pracy, stosowania haniebnej i bezprawnej kary banicji.Uczestnicy protestu wystosowali wiele apeli, rezolucji i odezw do władz i społeczeństwa oraz listów do hierarchów kościelnych, w tym do Jana Pawła II. Wyjątkową inicjatywą było odsłonięcie i poświęcenie w bieżanowskiej świątyni tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej. Szerokim echem odbiła się uroczystość złożenia na cmentarzu bieżanowski ziem z pól bitewnych i miejsc straceń Polaków. Oba te wydarzenia nagłośniły protest nie tylko w wymiarze lokalnym, lecz także ogólnokrajowym. Łącznie wzięło w nim udział 387 osób z 67 miejscowości.Patrząc na opisywane wydarzenia z perspektywy trzech dekad, widzimy wyraźnie sens podjętego w 1985 r. protestu. Niemniej jednak jego uczestnicy w większości nie pojawiają się współcześnie w mediach elektronicznych czy na pierwszych stronach gazet. Pozostają w cieniu bieżących wydarzeń politycznych. Autorzy opracowania chcieliby przypomnieć rolę, jaką odegrały te osoby w walce o suwerenną Polskę.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:pod redakcją Cecylii Kuty i ks. Józefa Mareckiego.
Seria:Kościół w Okowach
Hasła:Służba Bezpieczeństwa (SB ; Polska)
Duchowieństwo katolickie
PRL
Protest głodowy w Krakowie-Bieżanowie (1985)
Prześladowanie
Bieżanów (Kraków ; część miasta)
Dokumenty
Edycja krytyczna
Praca zbiorowa
Wydawnictwo źródłowe
Adres wydawniczy:Kraków ; [Warszawa] : Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2019.
Opis fizyczny:405, [1] strona : wykresy ; 25 cm.
Uwagi:W aneksach teksty źródłowe. Indeks.
Forma gatunek:Książki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Historia
Zakres czasowy:1980-1990 r.
Powstanie dzieła:2019 r.
Twórcy:Kuta, Cecylia. Redaktor

Marecki, Józef. (1957- ). Redaktor

Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. Nr 52
ul. Kolegiacka 3, tel. 4235755

Sygnatura: 94(438).083
Numer inw.: 101916
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzlecenie

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.